Застосування методу аналізу документів у соціальних науках
DOI:
https://doi.org/10.51423/2524-0471-2021-13-2-12Ключові слова:
метод аналізу документів, якісний аналіз, кількісний аналіз, код термінів, код кодів, форма записуАнотація
Предметом статті є оперативний метод збору даних - метод аналізу документів, його прийоми та інструменти, перш за все, код термінів і кодів і форма запису, без якої неможливе застосування цього методу в науковому дослідженні.
Метою даної статті є представлення результатів багаторічних досліджень автора щодо методу контент-аналізу документів з акцентом на проблемах визначення, походження, розвитку та типів методів контент-аналізу документів, інструментів цього методу, їх роль і функції в науковому дослідженні та зв'язок інструментів цього методу з іншими частинами наукової ідеї дослідницького проекту.
Гіпотеза: Метод контент-аналізу документів є оперативним науковим методом збору даних, оскільки він відповідає істотним і достатнім умовам, пов'язаним з предметом пізнання - змістовою стороною науки, способом пізнання - методологічною стороною науки та істинністю знання - сутнісною стороною науки.
Висновки. Результати дослідження в цій роботі повністю підтвердили вихідне гіпотетичне припущення про те, що метод контент-аналізу документа відповідає істотним і достатнім умовам, пов’язаним із предметом, способом та істинністю знань, отриманих при послідовному застосуванні цього методу в науковому дослідженні. Це підтверджує знання про неприпустимий, штучний поділ цього оперативного наукового методу збору даних на методику якісного - нечастотного та кількісно - частотного аналізу. Дослідження показало, що ці дві методики методів контент-аналізу документів утворюють діалектичну єдність, що між ними немає строгого поділу й що вони по суті є двома аспектами, тобто двома підходами до аналізу документів, які доповнюють і поєднують один одного в дослідженні. У наукових дослідженнях кількісний аналіз є розширеною формою якісного аналізу, оскільки кількість постає як вираз і як твердження про певну якість.
Завантаження
Посилання
Berelson, B. (1952). Content Analysis in Communication Research. Glencoe: The Free Press.
Berelson, B. (1960). Analiza sadržaja. Beograd: Institut društvenih nauka.
Danilović, N. (2015). Analiza sadržaja dokumenata sa instrumentima. Beograd: Zadužbina Andrejević,
Danilović, N. (2016). Metoda analize sadržaja dokumenata u prognostičkim istraživawima. U Zborniku Uloga prognostičkih istraživawa u razvoju savremenog društva „Nauka i budućnost (str. 31-47). Beograd: Međunarodno udruženje metodologa društvenih nauka.
Danilović, N. & Milosavljević, S. (2008). Osnove bezbednosne analitike. Beograd: Službeni glasnik.
Lasswell, H. & Leite, N. (1949). Language of Politics, Studies in Quantitative Seman¬tics. New York: G.W. Stewart.
Metodologija empirijskih istraživanja. (1968) Zbornik radova međunarodnog naučnog skupa (ur. Pejčić Bogoljub). Beograd: Defektološki fakultet.
Milosavljević, S. & Radosavljević, I. (2000). Osnovi metodologije političkih nauka. Beograd: Službeni glasnik.
Milosavljević, S. (1997). Politička akcija. Beograd: Institut za političke studije Fakul¬teta političkih nauka u Beogradu.
Bibič, A. & Novosel, P. (1971:23). Hrestomatija političke znanosti. Zagreb: Naprijed.
Stojak, R. (1990). Metoda analize sadržaja. Tuzla: Institut za proučavanje nacionalnih odnosa i DP Grafičar.
Tanić, Ž. (1961). Metod posmatranja (analize) dokumenata. Beograd: Institut društve¬nih nauka.
Waples, D., Berelson, B. (1941). An Es¬seay in Con¬tent Analisis. Čikago: University of Chicago, Graduate Library School.
Hol¬sti. D.R. (1969). Con¬tent Analysis for the Social Sciences and humanities. Boston: Addison Wesley.
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Недьо Даніловіч
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Кожний автор може детально дізнатися про умови ліцензії - https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode